Néprajzi Múzeum
Budapest 1146, Dózsa György út 35.
Telefon: +36 1 474 2100
E-mail: info@neprajz.hu
Sikeresen zárult a Megelőző műtárgyvédelem a múzeumokban 2025–2026-os évfolyamának képzése a Néprajzi Múzeum Gyűjteményi Központjában.
A „Megelőző műtárgyvédelem a múzeumokban” állományvédelmi felnőtt akkreditált képzés 2025 szeptemberében indult teljes létszámmal. Ami az előadássorozatokat illeti, idén áprilisban sikeresen zárult a képzés, azonban a hallgatóknak még hátravan a vizsgamunkájuk bemutatása.
A képzési hetek során a résztvevők elméleti és gyakorlati előadásokon egyaránt részt vettek. A teljesség igénye nélkül az alábbi témákkal ismerkedhettek meg a képzésen részt vevő kollégák:
• fotó-, film-, fém-, bőr-, fa-, textil- és szilikátalapú műtárgyak károsodása;
• a kiállításokhoz szükséges eszközök bemutatása;
• kártevőmonitoring tervezése és dokumentálása;
• a raktárakkal szemben támasztott követelmények és a tárolási módok kialakítása;
• a műtárgyszállítás előkészítése és dokumentációja.
Fotó: Bozsik Bella
A képzés első felében a résztvevők – a Bizottság tagjaiként már ismert előadók vezetésével – bejárták a Néprajzi Múzeum állandó kiállítását, ahol a kiállítóterekre vonatkozó kérdések és az állományvédelmi szempontok kerültek előtérbe. Emellett szó esett az építés során felmerült kérdésekről, alkalmazott megoldásokról és a tapasztalatokról is.
A képzés második felében a hallgatók a Néprajzi Múzeum Gyűjteményi Központjában két csoportban merültek el a műtárgyraktárak rejtelmeiben, miközben betekintést nyertek a restaurátorműhelyek munkájába is.
Végezetül átfogó ismereteket szereztek a csomagolóanyagokról, majd részt vettek egy interaktív, műtárgycsomagolásról szóló workshopon, ahol csoportbontásban, szemléltető tárgyakon próbálhatták ki a tanultakat.
A képzés ez alkalommal négy különböző blokkra, azon belül pedig háromnapos periódusokra tagolódott annak érdekében, hogy az előadók által átadott jelentős mennyiségű tudásanyag könnyebben befogadható legyen a hallgatók számára.
Összességében az egyéves képzési időszak 24 előadó és 42 előadás közreműködésével, több különböző helyszínen – a Néprajzi Múzeum kiállítótereiben, az OMRRK „C” épületének kis- és nagytermében, valamint az „A” épület kutatószobájában, műtárgyraktáraiban és restaurátorműhelyeiben – sikeresen zajlott le.
A képzés 2026 szeptemberében zárul a hallgatók által választott témákhoz kapcsolódó, önállóan elkészített állományvédelmi cselekvési tervek kidolgozásával és azok záródolgozat formájában történő bemutatásával.
A következő évfolyam szintén szeptemberben indul, a jelentkezéseket május 20-tól fogadjuk.