Szerző: Földessy Edina

Torday Emil kongói gyűjteménye

A Néprajzi Múzeum tárgykatalógusai 21.

Néprajzi Múzeum, Budapest, 2015. 220 p.

E katalógus Torday Emilnek a 20. század elején létrehozott kongói gyűjteményét mutatja be; nem egy tárgytípust vagy egy nép tárgykészletét, hanem egyetlen kutató által gyűjtött, rendkívül szerteágazó - több néptől származó, sokféle mesterség alkotásait és a társadalmi élet különböző területeit reprezentáló - néprajzi tárgyak sokaságát foglalja magában.


A budapesti Néprajzi Múzeumban őrzött 461 darabos gyűjtemény csak egy része annak a közel négyezer tárgyat tartalmazó teljes néprajzi Torday-gyűjteménynek, amelyet a British Museum, az oxfordi Pitt-Rivers Museum, a bécsi Weltmuseum és a párizsi musée du quai Branly anyagaiból lehetne virtuálisan újraegyesíteni.

A magyar közönség több beszámolót is olvashatott Torday kongói útjairól ismeretterjesztő műveiről fordítások és róla szóló híradások formájában. Tudományos munkásságából a tárgygyűjtés az a terület, amelyet most először ismerhet meg a hazai nagyközönség és a néprajzi szakma.

A katalógus első része Torday Emil személyes és kutatói-gyűjtői életrajzát mutatja be. Ismerteti kongói expedícióit, szakmai tevékenységét, munkásságának hatását és emlékezetét, valamint budapesti gyűjteményének általános jellemzőit, különös tekintettel annak népek szerinti megoszlására.

A második rész a gyűjtemény tárgytípusok szerinti csoportosítását tartalmazza. Az egyes csoportoknál kitér a tárgyak anyagára, a készítési technikákra, a funkciókra, a tárgyak használati módjára és társadalmi beágyazottságára. A kötet végén index segíti a tárgyak népek szerinti visszakereshetőségét.

JEGYEK