Kiállítás

Almásy György kirgizisztáni útja 1906-ban

Kiállítás a Kirgiz Nemzeti Történeti Múzeumban a budapesti Néprajzi Múzeum közreműködésével 2025. ápr. 15. - 2025. máj. 13.

A 20. század első évtizede még a földrajzi „felfedezések” utolsó hullámának, az európai földrésztől távoli és még kevéssé ismert vidékek feltérképezésének tanúja lehetett. Az Ázsia szívében fekvő, ma Kirgizisztánban található Tien-San hegység is ilyen vidéknek számított.

Almásy György (1867-1933), a jogász végzettségű utazó, autodidakta geográfus, állattanász és néprajzkutató két alkalommal, 1900-ban és 1906-ban járt gyűjtő- és vadászexpedíciójával e régióban. A térség gazdag faunája és földtani, éghajlati jellegzetességei mellett az ott élő kirgizek kultúrája is foglalkoztatta. A 19. századi magyar őstörténet kutatói nyomán ugyanis ő is jelentős részben az ázsiai sztyeppéken élők között kereste a párhuzamokat a honfoglalók életmódjának rekonstruálásához.

Ezeknek az utaknak az eredményeképpen több mint száz kirgiz nomád tárgy és csaknem hétszáz fénykép került a Néprajzi Múzeum gyűjteményébe. E tárgyak és fotók nem csupán egy távoli vidéket és lakóit hozták és hozzák közelebb hazai érdeklődőkhöz, hanem történeti dokumentumokként engednek bepillantást a kirgizek számára is saját hazájuk történelmébe.

A Néprajzi Múzeum 2025. április 15-én nyíló biskeki kiállítása ehhez igyekszik hozzájárulni. A közönség Almásy György ma már száz évesnél idősebb fotóiból láthat egy válogatást. A közel száz fénykép négy nagyobb téma (a térség, az útitársak, a helyiek és a fauna, flóra) mentén enged betekintést nemcsak a vidék múltjába és életébe, hanem az expedíció és a helyi lakosok hétköznapjaiba is.

JEGYEK