Néprajzi Múzeum
Budapest 1146, Dózsa György út 35.
Telefon: +36 1 474 2100
E-mail: info@neprajz.hu
Szerző: Biró Anna Fotók: Szász Marcell
Minden évben május 4-én tartják a nemzetközi Star Wars napot. Ennek apropóján sorozatunkban most óceániai fegyvereket mutatunk be, melyek meglepő módon kapcsolatba hozhatók az űreposszal.
A két kiállított totokia a Fidzsi-szigetekről származik. A fegyver nevét gyakran ananászbuzogánynak fordítják, ez azonban félreértésen alapul: formája valójában a csavarpálma (Pandanus) termésére utal. A totokia hagyományosan fejvadászfegyver volt; súlyeloszlása lehetővé tette, hogy a végén található hegyes kiemelkedéssel hatalmas csapást mérjenek az ellenfél koponyájára. A totokiát csak magasabb rangú férfiak birtokolhatták, így a használati tárgy státuszszimbólumként is szolgált, amely nemzedékről nemzedékre öröklődött. Ennek ellenére viszonylag gyakori múzeumi darab. A Mandalóri című filmsorozatban a fejvadász Boba Fettnél tűnik fel egy ebből a formából továbbgondolt fegyver, a gaderffii, amelynek elkészítése számára egyfajta beavatási rítus is a Tatuin bolygó buckalakói, a taszkenek közé.
Az egyik totokiát a Debreceni Református Kollégium adta át a Néprajzi Múzeumnak, eredete további kutatásokkal talán tisztázható lesz. A másik egy osztrák–magyar hadihajó, a Panther révén került a gyűjteménybe, amely 1904 és 1905 között hajózott Ázsiában és a Csendes-óceán térségében. Sydney-ben a múzeum előzetesen jelzett igényei alapján egy egzotikusnak tartott tárgyakkal kereskedő cégtől vásároltak egy kisebb kollekciót, amelynek ez a tárgy is része volt.
NM 53.91.4, Totokia, buzogány (a Debreceni Református Kollégium átadása), Fidzsi-szigetek, 19. századNM 72171, Totokia, buzogány (a Panther hadihajó gyűjtése), Fidzsi-szigetek, 19. század
A harmadik tárgy egy Hopp Ferenc hagyatékából bekerült főnöki bárd, amely Új-Zélandról származik, bár ez a típus inkább Szamoa térségében jellemző. Neve, a tala valu, az oldalain látható háromszög alakú kiemelkedésekre, fogakra utal. Az eredeti funkciójában szintén halálos fegyver az idők során rituális és identitáskifejező jelképpé vált. A 19-20. század fordulóján a szamoaiak szívesen fényképezkedtek vele, jelenleg az amerikai szamoai nemzeti rögbicsapat emblémája és névadója is. Ezt a fegyvertípust változatlan formában láthatjuk viszont az Andor című sorozat negyedik epizódjában, Luthen Rael coruscanti műkereskedő boltjában, egy utapaui szerzetes husángjaként bemutatva.
NM 116229, Tala valu, főnöki bárd (Hopp Ferenc gyűjtése), Új-Zéland, 19. század
„Hadba vonulás”, NM F 6096, Suva, Viti Levu, Fidzsi-szigetek, 1893–1896, Festetics Rudolf gyűjtése
„Bennszülött buzogánnyal”, NM F 5748, Suva, Viti Levu, Fidzsi-szigetek, 1893–1896, Festetics Rudolf gyűjtése
Korábbi kapcsolódó bejegyzések