Néprajzi Múzeum
Budapest 1146, Dózsa György út 35.
Telefon: +36 1 474 2100
E-mail: info@neprajz.hu
A költözése miatti zárvatartás idején sem láthatatlanok a Néprajzi Múzeum gyűjteményei. Az Erdélyen innen – Alföldön túl. A Fekete-Körös völgye a századfordulón című vándorkiállítás először mutatkozik be - számos magyarországi helyszín után - a határon túl is.
Györffy István 1911-es, Fekete-Körös-völgyi kutatását bemutató tárlat a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban lesz megtekinthető annak felújítás előtti utolsó kiállításaként. A Györffy idejében is elzárt vidék ma változatlanul ismeretlen nem csak az anyaországiak de az erdélyi magyarok számára is. Felfedezésével nem csak a térség múltjához, de egymáshoz is közelebb kerülhetnek az egy országban élők. Györffy István századeleji kutatásának is részét képezte a Fekete-Körös-völgy lakosságának identitása, mivel az ottlakók egy részében székely öntudat él, ezért a Székely Nemzeti Múzeum számára kiemelten fontos, érdekes ez a vidék.
Halászat emelőhálóval a Fekete-Körösön, Györffy István, 1911, Köröstárkány Bihar vm. Magyarország
Dr. Györffy István a Magyar Nemzeti Múzeum Néprajzi Osztályának gyakornokaként aktívan részt vett Magyarország ismeretlen néprajzi vidékeinek felkutatásában, dokumentálásában. 1911-ben másfél hónapot töltött a Fekete-Körös völgyében kisebbségben és elzártságban élő magyarság körében, ahonnan hozzávetőleg négyszáz tárggyal (cserépedényekkel, háztartási textíliákkal, teljes viseletekkel és számos, a háztartásban és a gazdasági életben használt eszközzel), rajzokkal, huszonhat határ- és dűlőtérképpel, valamint közel százötven saját készítésű fotóval tért haza.
Magyar férfiak ünnepi vászonviseletben, szűrujjasban, bőrmellényben , Györffy István, 1911, Köröstárkány Bihar vm. Magyarország
Úgy vélte, hogy elszigeteltsége révén a magyarság e csoportja körében megmaradtak, ezáltal jól kutathatók kultúrájuk, életmódjuk archaikus, ősi vonásai. A helyi közösségek kultúrájának bármely területét vizsgálta - településnéprajz, építészet, lakáskultúra, viselet -, mindenhol ezeket az archaikus vonásokat kereste. Kutatásai eredményeit számos publikációban tette közzé a Néprajzi Értesítő és a Földrajzi Közlemények különböző számaiban.
Szoba, Györffy István, 1911, Körösjánosfalva Bihar vm. Magyarország
Gebauer Hanga Egy korai kutatás eredményei. Györffy István a Fekete-Körös völgyében című írása itt olvasható.
Kurátorok: Gebauer Hanga, Katona Edit és Granasztói Péter