Hírek

Könyvbemutatók Pécsen és Budapesten

A Néprajzi Múzeum új könyvei 2025 májusában az ország különböző pontjain mutatkoznak be.

A Néprajzi Múzeum (Budapest) és a PAB Kommunikáció- és Médiatudományi Munkabizottsága meghívja Önt Foster Hannah Daisy: Múzeum – a veszélyeztett faj című könyvéhez kapcsolódó kerekasztal beszélgetésre 2025. május 5-én Pécsen a Művészetek és Irodalom Házában.

Mennyire mozognak a kortárs világban magabiztosan a múzeumok? A jelenkornak miért van szüksége múzeumokra? Milyen jövőkép rajzolódik ki előttük? Mennyire hasonlítanak a klímaválságra adott társadalmi válaszok a múzeumok útkeresésének lehetőségeire? A kötet a múzeumok változásával, társadalmi relevanciájával és útkeresésével foglalkozik, amely párhuzamokat mutat a Föld bolygó társadalmi, morális, gazdasági és természeti válságával, krízisjelenségeivel és arra adott reakcióival. A szerző követve a bolygó és a múzeumok krízisének hasonlóságait egy gondolatkísérletbe fog, amely igyekszik a múzeum-világ rendetlen útvesztőin fogást találni. Ha az ember uralta bolygó megmentéséről a természetbe való visszatagozódás mentén gondolkodunk, megmentheti a múzeumokat a tárgyak világába történő belehelyezkedés? Vajon egy poszthumán, tárgyközpontú, a világról és a múzeumokról mindenféle élő és élettelen dolgok közös élettereként gondolkodó szemléletmód kiutat jelentene a múzeumok kríziséből?

A beszélgetés résztvevői:

  • Foster Hannah Daisy etnográfus, muzeológus (Néprajzi Múzeum), a könyv szerzője,

  • Frazon Zsófia etnográfus, muzeológus (Néprajzi Múzeum),

  • Szijártó Zsolt kommunikációkutató (PTE)

Részletek az alábbi linken.

A kötet Budapesten is bemutatkozik. Elsőként az ICOM Magyarország közgyűlés délutáni, nyilvános programján 2025. május 13-án 13 órától OMRRK – Országos Múzeumi Restaurálási és Raktározási Központban, ahol a Néprajzi Múzeum két muzeológiai kutatásokon alapuló könyve kerül fókuszba az idei ICOM szlogenhez - A múzeumok jövője a gyorsan változó közösségekben - kapcsolódva.

Foster Hannah Daisy Múzeum – a veszélyeztetett faj című könyvéről Gréczi Emőke beszélget a szerzővel, Róka Enikővel és Sári Zsolttal. A néprajzos muzeológus kötete a múzeumok változásával, társadalmi relevanciájával és útkeresésével foglalkozik, amely párhuzamokat mutat a Föld bolygó társadalmi, morális, gazdasági és természeti válságával, krízisjelenségeivel és arra adott reakcióival. A szerző követve a bolygó és a múzeumok krízisének hasonlóságait egy gondolatkísérletbe fog, amely igyekszik a múzeum-világ rendetlen útvesztőin fogást találni.

Berényi Marianna Falak nélkül maradt múzeum – A COVID–19-világjárvány hatása a magyar múzeumi közgyűjtemények online praxisára című könyve lesz Varga Benedek, Sári Zsolt és Kalla Zsuzsa beszélgetésének apropója. A szerző nemcsak azt dokumentálta egyetlen kulturális ágazathoz tartozó intézménytípusra - a múzeumra - fókuszálva, hogyan változott meg a digitális adatokhoz, a digitalizációhoz, az online térhasználathoz és a közösségi médiához való viszony a pandémia alatt, hanem ezen keresztül a 21. század jellemző muzeológiai folyamataira is rávilágított. A beszélgetést ugyancsak Gréczi Emőke, a MúzeumCafé főszerkesztője vezeti.

Részletek: AZ ICOM MAGYARORSZÁG 2025. ÉVI KÖZGYŰLÉSÉRE | ICOM

Foster Hannah Daisy kötetét a szélesebb közönség is megismerheti. A múzeumok világnapján, 2025. május 18-án 16 órakor a Néprajzi Múzeum programnapján Wilhelm Gábor, Kuti Klára, Keszeg Anna beszélget majd a Múzeum – a veszélyeztett faj című kötetről.

JEGYEK