Hírek

Újabb pandémia-krónika!

A Néprajzi Múzeum a pandémia kitörésének 5 éves évfordulója alkalmából jelentette meg Balatonyi Judit #Karanténesküvők: A házasság és házasságkötés 21. századi értelmezései című könyvét. 

A SARS-CoV-2 vírus okozta világjárvány alatt alapvetően megváltoztak az esküvőszervezés és házasságkötések hazai és nemzetközi gyakorlatai. Magyarországon a nemzetközi esküvői trendekhez hasonlóan vagy egyszerűbb, intimebb magánrítusok segítségével, vagy elhalasztott, akár több részletben megtartott esküvőkkel és nagy lakodalmakkal ünnepeltek. Az emberek gyakran megházasodtak az esküvőjük előtt. De amíg a házasságkötési ráta világszerte jelentősen visszaesett a járvány idején, Magyarországon a korlátozások ellenére a házasságkötések száma nem, hogy nem csökkent, hanem még nőtt is. 

Fotó: Incze László, NM
Fotó: Incze László, NM

A szerző könyvében a következő kérdésekre keresi a választ: Vajon mi lehetett az oka annak, hogy Magyarországon a nemzetközi folyamatoktól eltérően alakult a házasságkötési kedv a pandémia alatt? Milyen társadalmi-kulturális, illetve gazdasági sajátosságokkal magyarázható, hogy ugyanaz a globális környezeti-társadalmi krízis, a koronavírus, más társadalmi folyamatokat, illetve eltérő házasságkötési mintákat eredményezett más országokhoz képest? Vajon a koronavírus miatt változtak meg az esküvők, valóban változásról beszélhetünk, vagy éppen a korábbi kulturális-társadalmi változások katalizálódtak a pandémia időszaka alatt? A könyv alapján megtudhatjuk, hogy a házasságkötési láz a házasság, a házasságkötési rítusok területén zajló kollektív és egyéni intenzív újraértelmezési kísérletek nélkül nem valósult volna meg. Illetve, mindennek elengedhetetlen következménye is volt a rítus(ok) és az intézmény újragondolása.

A kötet a Néprajzi Múzeum könyvesboltjában és webshopjában vásárolható meg.  

JEGYEK