Néprajzi Múzeum
Budapest 1146, Dózsa György út 35.
Telefon: +36 1 474 2100
E-mail: info@neprajz.hu
A Néprajzi Múzeum citerákról szóló napja 2025. március 22-én nemcsak a múzeum Vígan zengjetek, citerák! című időszaki kiállításához kapcsolódik, hanem azt is ünnepli, hogy a már önmagában izgalmas válogatás unikális, kínai kiállításrésszel bővült. A tárlat ritka, több ezer éves múltra visszatekintő ősi kínai citerákkal, kucsinokkal gazdagodott, amelyek A természet és az emberi lélek hangja Kínából – A csungkingi Kínai Három Szurdok Múzeum kucsingyűjteménye Magyarországon címmel mutatkoznak be. A kiállításban a 3,2 milliárd forintra biztosított hangszerek szépsége, hangja, elkészítésének művészete mellett a hozzájuk kapcsolódó spiritualitás, mítoszok, filozófiai gondolatok is előtérbe kerülnek, hiszen a kucsin történetét a kezdetektől fogva áthatotta a taoizmus filozófiája, a természettel való harmonikus együttélés, az ember és természet közötti egyensúly megteremtésének elve.
Bár a kucsin legkorábbi említése i. e. 11. század körüli, a legrégibb máig fennmaradt ilyen hangszer hozzávetőleg 2700 éves. A mostani kiállításban „csak” fiatalabb utódjai vehetők szemügyre: például a Szungsi csienji (fenyő és szikla közötti harmónia) nevű kucsin az Északi Szung-dinasztia korából (i. sz. 960–1127).
A Citerák napja látogatói tehát a kibővült kiállításban a magyar citerák mellett felfedezhetik a világ hasonló hangszereit, most már a „kínai zene atyjának” vagy a „bölcsek hangszerének” nevezett kucsint is. A programnapon a magyar citeramuzsikán túl minjók, koreai népdalok csendülnek fel a citerához szintén hasonló koreai kajagum kíséretében. A kínai kultúra iránt érdeklődők a csipao, a hagyományos kínai női viselet szépségét is megcsodálhatják, és bepillanthatnak a harcművészeti elemekkel ötvözött „tájcsi legyező” fitneszstílusba. A kucsin sziluettjei című kézműves-foglalkozás a kínai papírkivágás művészetét mutatja be. Gáts Tibor citerakészítő a magyar citerák világába kalauzolja el az érdeklődőket, míg Birinyi József népzenekutató saját gyűjteményéből válogatott citerákon keresztül tárja fel a paraszti hagyományok és a mai népzenei innovációk kapcsolódási pontjait. A rendezvény a Bach Mindenkinek Fesztiválhoz is kapcsolódik: Dudás Klára műsorában a magyar népzene mellett a nagy német zeneszerző is szerepet kap.
A felnőttekre és gyerekekre egyaránt izgalmas koncertek várnak, és gyerekeknek szól a Mi fán terem a...? interaktív citerás előadás is.
A belépőjegy mindössze 2500 forint, amely nemcsak a Citerák napja programjaira, de a Néprajzi Múzeum aktuális kiállításaira – az új gyűjteményi kiállításra, a Székelyek – Örökség-mintázatok, a „Legzseniálisabb s legmagyarabb tudósunk” – Herman Ottó és a frissen megnyitott, Magyarország színezve – Rejtőzködő fényképek 1862-ből című, szenzációs képeket felvonultató időszaki tárlatra – is érvényes.
Ezen a napon egy típusú belépőjegy lesz elérhető, amely 2500 Ft-ba kerül. Ez a jegy nemcsak az összes kiállítás megtekintésére jogosít, hanem a programokon való részvételt is magában foglalja. Vagyis egy időszaki jegy áráért egész napos élményt kínálunk, amely során minden tárlat meglátogatható.
Ez a jegy programjegynek minősül, ezért a diákok, nyugdíjasok, pedagógusok és fogyatékkal élők kedvezménye, valamint egyéb kedvezmények nem érvényesíthetők. Az Ethnoshop-kedvezmény sem vehető igénybe ezen a napon. A programon 3 éves kor alatti gyermekek ingyenesen vehetnek részt.
A jegyek megvásárlására és átvételére a bejáratoknál lévő jegypénztárakban van lehetőség, a jegyek ellenőrzése is itt történik. Így ezen a napon az épület díjmentes átjárhatósága nem biztosított. Köszönjük megértésüket!
A kiállítások és üzletek aznap 18 órakor zárnak.
Jegyvásárlás
A Csutorás együttes és a Magyar-Kínai Nemzeti Kulturális és Művészeti Egyesület előadása Csutorás együttes
Birinyi József tanítványaiból 1978-ban jött létre Táborfalván az „újhullámos” citerás mozgalomban meghatározó, kétszeres Ki mit tud?-döntős, a Népművészet Ifjú Mestere címmel, Csokonai- és KÓTA-díjjal jutalmazott Csutorás együttes. A Kárpát-medencében legrégebben működő Csutorás Tábor szervezői, tanárai, Sevillától Koreáig a magyar népzene hírnökei.
Műsor: Kanásztáncok, Dudaimitáció, Pávadallamok, Szatmári dalok
Az együttes tagjai: Szabóné Nagy Annamária, Lajtainé Móricz Ildikó, Lakosné Nagy Zsuzsanna, Kovács László, Jóri Lajos, Kékesi Attila, Inoka Győző, Birinyi József
Magyar-Kínai Nemzeti Kulturális és Művészeti Egyesület
A Magyar-Kínai Nemzeti Kulturális és Művészeti Egyesület 2018 augusztusában jött létre a kínai nemzeti kultúra és művészetek népszerűsítésére. Az egyesület tagjai 20-30 éve élnek Magyarországon.