Néprajzi Múzeum
Budapest 1146, Dózsa György út 35.
Telefon: +36 1 474 2100
E-mail: info@neprajz.hu
2025. május 18-án különleges időutazás részesei lehetünk a Néprajzi Múzeumban. A Magyarország színezve – Rejtőzködő fényképek 1862-ből című kiállítás programnapján az 1862-es londoni világkiállításon bemutatott, Magyarország korabeli tájegységein, településein készült népviseleti fényképsorozat kerül a középpontba.
Fontos tudnivalók:
A programnap programjeggyel látogatható, amelynek ára 2500 Ft. Ez a jegy nemcsak az összes kiállítás megtekintésére jogosít, hanem a programokon való részvételt is magában foglalja. Vagyis egy időszaki jegy áráért egész napos élményt kínálunk, amely során minden tárlat meglátogatható. Online jegyvásárlás
A programjegynél egyéb kedvezmény nem érvényesíthető.
A programon 3 éves kor alatti gyermekek ingyenesen vehetnek részt.
A jegyek megvásárlására és átvételére a bejáratoknál lévő jegypénztárakban van lehetőség, a jegyek ellenőrzése is itt történik. Így ezen a napon az épület díjmentes átjárhatósága nem biztosított. Köszönjük megértésüket!
A kiállítások és üzletek 18 órakor zárnak.
Magyarország és a világkiállítások – 1862 és 1873 Kurátori tárlatvezetés Gál Vilmossal és Lackner Mónikával
A tárlatvezetés az 1862-ben Londonban és 1873-ban Bécsben megrendezett világkiállítások szervezését állítja középpontba, kapcsolatot teremtve a Magyarország színezve című időszaki és a gyűjteményi állandó tárlat között. Különböző léptékek, különböző politikai helyzet, a cél azonban azonos: megmutatni önmagunkat, szuverenitásunkat, tanulni és haladni.
Találkozási pont: Infópult (-2. szint)
Cianotípia workshop
A résztvevők felfedezhetik a cianotípia varázslatos világát, megismerkedhetnek a 19. századi fotóeljárás fortélyaival és egyedi, kék tónusú képeket készíthetnek napfény és víz segítségével. A foglakozáson különböző növények, tárgyak és a múzeumi gyűjtemény képei is rendelkezésre állnak a témaválasztáshoz. A workshophoz nincs szükség előképzettségre.
Tiszavirág
A Barboncás társulat bábelőadása Tombácz János szatymazi pásztorember két meséjéből készült. A gyönyörű történetek hosszúak, hömpölygőek, mint a Tisza. S ahogy csodás szőke folyónkat is meg kellett zabolázni, mederbe, gátak közé terelni, hogy amit épít és táplál, ne tudja elmosni, úgy a Tombácz-meséket is meg kellett szelídíteni. „Régen a Tisza is csak olyan folyó volt, mint sok más. Hömpölygött a medrében, táplálta a földeket és néha kiöntött. De aztán egy szép napon kivirágzott. Más folyók nem virágzanak. Csak a Tisza virágzik tiszavirágot. S hogy miért, erről szól ez a mese.”
Tombácz János meséiből a történetet írta: Vészits Andrea, Kiss Ágnes
Rendezte, játssza: Kiss Ágnes
Díszlet: Kiss Ágnes (ötlet), Jerney János (megvalósítás)
Bábkészítők: Kiss Attila Etele, Tóth Andrea
Zene: Ágoston Béla
Fotótörténet és népkép Kurátori tárlatvezetés Farkas Zsuzsával és Fejős Zoltánnal
A vezetés a kiállítást egyrészt társadalomtörténeti kontextuson keresztül mutatja be, ebből bontakoznak ki az 1862-es londoni világkiállításra készült képek politikai és értelmezési keretei. Másrészt szó lesz a fényképek megvalósítóiról, hangsúlyt helyezve a színes fényképezés technikatörténetére is.
Boldogi viseletek bemutatója
Mik a boldogi népviselet jellemzői? Hogyan élnek tovább a boldogi hagyományok napjainkban? A bemutatón az érdeklődők nem csupán megismerkedhetnek a boldogi viselet egyedi vonásaival, de fel is próbálhatják a rendelkezésre álló öltözeteket.
Citerázó Aranyalmák
A tizenhat éve működő Hévízgyörki Aranyalma Hagyományőrző Együttes vezetője, Kovácsné Toldi Ildikó 2017-ben kezdett citerázni tanulni, később a tagok közül néhányan csatlakoztak hozzá. Így alakult meg a Citerázó Aranyalmák csoport. Jelenleg is fejlesztik tudásukat Blaskó Csaba zenetanár segítségével, sőt vannak új jelentkezők is. Fellépéseiket az együttessel közösen szervezik, együtt szerepeltek sikerrel Bárnán is, ahol a verseny minősítőjén kiemelt arany fokozatot értek el.
Múzeum és örökség Tematikus tárlatvezetés Foster Hannah Daisyvel
A tárlatvezetés az utolsó téma (Örökség) felől haladva fedezi fel a Néprajzi Múzeum állandó kiállítását, különös figyelmet szentelve a múzeumok és örökség viszonyának, a párhuzamos narratíváknak, a többszólamúságnak, a termékeny súrlódásnak és a semlegesség mítoszának.
Találkozási pont: Gyűjteményi kiállítás kijárata
EXPÓARCOK & IDŐUGRÁS Interaktív múzeumpedagógiai játék felnőtteknek
A Victoria & Albert Múzeumból, majd a Néprajzi Múzeumból is kalandosan előkerülő páratlan fotósorozat(ok)ra és a nehéz történelmi kor szereplőire való rácsodálkozás mellett izgalmas múzeumpedagógiai kaland várja azokat az idelátogatókat, akik mernek megnyilatkozni, nem akarják véka alá rejteni véleményüket – és szeretnek játszani. Mi bontakozik ki előttünk és bennünk? Egy ország arcai a nagyvilág színpadán, a történelem vihara, az alkotás és gondolkodás szabadsága. Hogyan tesszük ezt? Egy laza időugrással. A szóban forgó fényképek nem akárhol, hanem az 1862-es londoni világkiállításon voltak láthatók. Vajon kik szerepelnek a fotókon? Mit tudunk kiolvasni ezekből a magukkal ragadó, különös és komoly tekintetekből?
A foglalkozás elsősorban felnőtteknek ajánlott. Ha a családok gyerekkel érkeznek: ez a program csak felső tagozattól érdekes.
A foglalkozás időtartama: 60 perc
Találkozási pont: Magyarország színezve kiállítás bejárata
Szomora Zsolt és zenekara
Szomora Zsolt muzsikus cigány családból származik, nagyapja Farkas Gyula (1921–1990) zeneszerző-karmester, a világhírű Rajkó zenekar alapítója és művészeti vezetője. Testvére, Szomora Pál is hegedűtanár és prímás, 6 éves kora óta a zenei élet kiemelkedő figurája. A zenekarban a cimbalom, a klarinét és a tárogató is szólistaszerepet kap. „Számomra a zenében és a közösségi életben is fontos, hogy a tradicionális szokásokat, értékeket megtartva mutassuk be és adjuk elő a zenén keresztül azokat a stílusjegyeket, amiket az elődjeink képviseltek és megteremtettek” – vallja Szomora. Céljuk a magyar kultúra szerves részét képező kávéházi cigányzene megismertetése, amelyben többek között helyet kap a magyarnóta, a népdal, a csárdás és az operett is.
Viseletek színesben és fekete-fehérben Tematikus tárlatvezetés Budavári Veronikával és Gebauer Hangával
Hitelesség? Ismeretterjesztés? Élmény? A vezetésen részt vevők az Ezredéves Országos Kiállítás példáján keresztül járnak utána annak, hogy a 19. század második felének olyan modern médiumai, mint a világkiállítás és a fotográfia, miképp hatottak a néprajzi dokumentálás és bemutatás formáira, hogyan szolgálták a népi kultúra látását és láttatását.
Múzeum – a veszélyeztetett faj Könyvbemutató
Keszeg Anna kultúrakutató, Kuti Klára, Wilhelm Gábor és Foster Hannah néprajzkutató-muzeológusok beszélgetnek a frissen megjelent könyvről. Mire jó egy múzeum a 21. században, tényleg veszélyben van-e a léte, és ha igen, áthidalható-e a probléma gondolkodásmódunk kitágításával?
Nemeshodosi Citerazenekar
A Hodosi Citerazenekar több mint fél évszázados múltra tekint vissza. A néhai Patócs Lajos Pro Urbe díjas citeraoktató kezdeményezte csoport alapító tagjai 2017-től Nemeshodosi Citerazenekar néven muzsikáltak tovább, Rácz Pál vezetésével. Az ihletet a folytatáshoz a Balódi László helyi citeraoktató tiszteletére állított emléktábla és a nevét viselő tér avatási eseménye, illetve az ehhez kapcsolódó Országos Citeratalálkozó adta. 2019-ben a Bíborpiros szép rózsa népzenei vetélkedő országos döntőjén ezüstsávos minősítést kaptak, 2023-ban pedig aranysávval tüntették ki a zenekart. Ezt Borsi Ferenc óbudai citeratanárnak is köszönhetik, aki továbbfejlesztette játéktudásukat. Céljuk a csallóközi citerás hagyományok erősítése mellett a magyar népzene ápolása és továbbadása itthon és külföldön. Repertoárjukban csallóközi népdalok és más tájegységekről gyűjtött népdalcsokrok szerepelnek. A koncerten zalai, csókai, gombosi és csallóközi népdalok csendülnek fel.