Néprajzi Múzeum
Budapest 1146, Dózsa György út 35.
Telefon: +36 1 474 2100
E-mail: info@neprajz.hu
A Néprajzi Múzeum 2025 januárjában a legkedveltebb népi hangszerről, a citeráról nyitott kiállítást. Mivel olyan hangszerről van szó, amelyet viszonylag könnyen el lehet készíteni és megszólaltatni, a kiállítás kurátorai arra törekedtek, hogy ezt az élményt is átadják a tárlaton az ott látható közel 90 hangszer, 20 hangfelvétel és 3 film mellett. Nemcsak interaktív alkalmazások, kipróbálható hangszerek kerültek a kiállításba, hanem a jelenkor citerásai adnak bizonyságot arról, hogy a citerazene hagyománya ma is él.
A Vígan zengjetek, citerák! című hangszerkiállításhoz kapcsolódóan a Néprajzi Múzeum felhívást tett közzé a citerát kedvelő amatőr és professzionális zenészek, együttesek, diákok és tanárok számára, hogy a magyar nyelvterületen ma működő citerajátékosok és -zenekarok is láthatóvá, meghallgathatóvá váljanak a tárlaton egy digitális térképen, valamint élő citeramuzsikán keresztül. 2025. február 15-től június 28-ig szombatonként 15 órától a kiállítás saját színpada ad koncerteknek helyet, a gyűjtőkampányban részt vevő zenekarok fellépésével.
2025.05.10. 16:00 Labdarózsa Népdalkör és Citerazenekar
A Labdarózsa Népdalkör 2000-ben alakult meg civil kezdeményezésre. Legfőbb céljuknak tekintik népzenei kultúránk ápolását, megőrzését és továbbadását a fiatalabb generációk számára. 2010-ben, fennállásuk tíz éves évfordulójára készítették el első CD-lemezüket, majd 2012 karácsonyára a másodikat, idén pedig megjelent harmadik hangzó anyaguk 'Bárcsak mindig tavasz lenne' címmel.
A KÓTA minősítési rendszerében és a Vass Lajos Országos Népzenei versenyen is háromszor érték el a legmagasabb kitüntetést, a Nagydíjat. Idén Olsvai Imre-díjjal jutalmazták előadásukat. 2015-től ők képviselték Magyarországot különböző nemzetközi folklórfesztiválokon, melynek helyszínei: Prága, Toscana, Jesolo, Riccione, Szicília.
Büszkék két saját rendezvényükre, a 'Kerek a káposzta, csipkés a levele' tavaszi népzenei találkozójukra és a 'Keljetek fel álmotokból' karácsonyi koncertjükre. Minkét eseményre barátaikat, más népzenei csoportokat hívnak meg.
A csoport létszáma jelenleg tizenöt fő, ebből hat fő citerázik, a többiek a népdalkör tagjai. Művészeti vezetőjük Pavella Krisztina.
Bazsalicska citerazenekar
A Bazsalicska citerazenekar 2008-ban alakult Dabas-Sáriban, a magyarországi szlovák hagyományok őrzésére és ápolására. Gyakori fellépői a helyi, városi ünnepi műsoroknak, és sok egyéb felkérésnek is igyekeznek eleget tenni.
A kitartó, lelkiismeretes munka eredményeként eddig a KÓTA által meghirdetett népzenei minősítő versenyen és a Vass Lajos Népzenei Szövetség által meghirdetett országos versenyen már kétszer kapták meg a legnagyobb elismerést, a Nagydíjat. Az együttes a helyi Szlovák Kisebbségi Önkormányzat és Dabas város vezetése rendszeres támogatását élvezi. 2014-ben Pro Urbe díjjal ismerték el munkájukat. Három éve Dabas Kultúrájáért Karacsné Takács Éva Díjban részesültek.
A csoport létszáma jelenleg tíz fő, vegyes korosztály, nők és férfiak egyaránt. A fellépéseken, próbákon kívül minden nyáron három napos tábort szerveznek, ahol még intenzívebben muzsikálnak, énekelnek. A próbáknak és a nyári tábornak is a sári Zarándokház ad helyet. A szlovák dalokon kívül természetesen magyar népdalokat is énekelnek. Folyamatosan ismerkednek a különböző dialektusterületek dallamaival határainkon innen és túl. Művészeti vezetőjük: Pavella Krisztina.
A programon a kiállításra váltott belépővel lehet részt venni.