Néprajzi Múzeum
Budapest 1146, Dózsa György út 35.
Telefon: +36 1 474 2100
E-mail: info@neprajz.hu
A program elnevezését a kiállítás „Kik vagyunk mi?” és a „Kik nem vagyunk mi?" című tematikus egysége inspirálta. A tárlaton emellett számos ponton találkozhatunk a roma/cigány közösségek identitásának és kultúrájának sokszínűségével és a roma/cigány identitások megéléséhez kapcsolódó traumatizált helyzetekkel. A sokszínűséget jól szemlélteti a „Ne vegyenek minket egy kalap alá!” vagy a „Meglepetés” című tematikus egység, az identitás megélésének traumáihoz kapcsolódik a „Pharrajimos” és a „Szőkék”. Schleicher Veronika kurátor főként e témákat érintő tárlatvezetése után dr. Gulyás Klára kulturális antropológus meghívott vendégeivel vitatja meg a ma is aktuális problémakört. Szó lesz többek között a roma/cigány közösségek identitáskonstrukcióiról és azok változásairól, vagy a megtapasztalt diszkriminatív atrocitások kezelésében és feloldásában szerepet játszó társadalmi és közösségi tényezőkről.
16.00–16.45: Tárlatvezetés (Schleicher Veronika)
17.00–18.30: Pódiumbeszélgetés (Kállai András képzőművész, Szegedi Dezső szociálpolitikus, Sztojka Szabina református lelkész) Vezeti: dr. Gulyás Klára antropológus (SRTA)
Belépő: 500 Ft
Jegyvásárlás
„Párhuzamos valóságok” a Néprajzi Múzeumban
A Néprajzi Múzeum Erdős Kamill, az „álruhában járó legendás kutató” munkásságát bemutató Istennel talállak, testvérem! – Cigány történetek című időszaki kiállításához kapcsolódóan egyedülálló programsorozatot hirdet.
A kiállításban a párhuzamos valóságok témája a roma/cigány közösségek ábrázolásának vonatkozásában jelenik meg. A fotóinstalláció jól szemlélteti a romák Erdős Kamill kutatásai idején, az 1950-es években uralkodó képi reprezentációjának ellentmondásait. A képekben azonban közös, hogy a nem roma/cigány közösség nézőpontját jelenítik meg.
A programsorozat ezt a kettősséget igyekszik feloldani. A rendhagyó tematikus tárlatvezetéseken a kurátorok: Schleicher Veronika , Paréj Gabriella és Szuhay Péter a kiállításhoz szorosan kapcsolódó négy témakörre fókuszálva a korszak jellegzetességeire világítanak rá. A tárlatvezetéseket pódiumbeszélgetések követik, amelyeken dr. Gulyás Klára kulturális antropológus (Sárospataki Református Teológiai Akadémia) vezetésével a magyarországi roma/cigány közösségek belső értelmező nézőpontjai válnak láthatóvá.
A Néprajzi Múzeum elkötelezett az ICOM új múzeumdefiníciója által is hangsúlyozott sokszínűség mellett, amelyet küldetési nyilatkozatában is hangsúlyoz: „Gyűjteményének és tudáskészletének köszönhetően a Múzeum más tudományok és a művészet számára is kiindulópontot jelent a kulturális emlékezet, a kulturális sokszínűség és a változó identitások megértéséhez, elfogadásához és tiszteletéhez.”